17. Międzynarodowe Sympozjum – The Migraine Trust cz.1

6-9 września 2018 odbyło się w Londynie spotkanie ekspertów leczenia bólów głowy. W tym wpisie przedstawiam najciekawsze lub najważniejsze do zapamiętania cytatyjakie zostały przedstawione podczas tej konferencji.

Bóle głowy u dzieciPrab Prabhakar: „Postawienie zdecydowanego rozpoznania pierwotnego bólu głowy (np. migreny) u dziecka chroni je przed licznymi procedurami, operacjami i zabiegami neurochirurgicznymi, do których może doprowadzić lęk i uparte poszukiwanie „innej” przyczyny”.

Ishaq Abu-Arafeh: „Wtórne bóle głowy groźne dla dziecka (guzy, zakrzepica zatoki esowatej) są niezwykle rzadkie i zwykle z łatwością można je rozpoznać. Niemal nie zdarzają się guzy mózgu bez innych objawów neurologicznych, szczególnie, gdy bóle trwają dłużej niż 3 mies.”

Ishaq Abu-Arafeh: „Czas przyjęcia leku przerywającego atak migreny jest kluczowy. Opóźnianie włączenia leku znacznie zmniejsza szansę na uzyskanie dobrego efektu. Pacjenci często opóźniają leczenie sądząc, że ból nie będzie postępował, a jest już za późno, gdy atak zacznie się na dobre. Lepiej 2x podać lek niepotrzebnie niż 1x za późno (nie dotyczy to chorych na bóle głowy z nadużywania leków).”

Aynur Ozge: „Zmiana stylu życia i eliminacja czynników modyfikujących jest szczególnie ważna u dzieci, u których nasze możliwości leczenia są ograniczone w porównaniu do dorosłych.”

Aynur Ozge: „W migrenach u dzieci zapisuję w pierwszej kolejności paracetamol lub ibuprofen, zawsze z lekiem przeciwwymiotnym.”

Bóle głowy u kobietShazia Afridi : „Tryptany są bezpieczne we wszystkich fazach ciąży i podczas laktacji!”

Shazia Afridi: „Gdy ataki migreny w czasie miesiączki są regularne i ciężkie można zastosować profilaktykę okołomenstruacyjną. Polega ona na podawaniu leków przerywających atak w okresie 48 godzin przed menstruacją do 3 dnia krwawienia. Stosuje się tryptany (najlepsze dowody ma zolmitryptan 2,5mg 3×1 tabl, a także frowatryptan 2,5mg 2×1 tabl, naratryptan 1mg 2×1 tabl).” 

Patricia Pozo-Rosich: „Nasielnie migren w czasie menopauzy związane jest ze znaczną fluktuacją stężeń estrogenów w tym czasie. Wiemy bowiem, że przyczyną ataku migreny może być spadek gwałtowny, chwilowy spadek stężenia estrogenów.”

Anne McGregor: „Migrena z aurą jest nadrozpoznawana. Taka diagnoza na wyrost zmienia życie kobiet z migreną, gdyż nie mogą one stosować hormonalnej antykoncepcji z uwagi na podwyższone ryzyko udaru”
Patricia Pozo-Rosich: „Istnieje też odwrotne zjawisko: pacjenci, którzy mają aurę tylko kilkakrotnie w życiu zwykle jej nie zgłaszają. W takiej sytuacji postawione zostanie niepoprawne rozpoznanie migreny bez aury.”
Anne McGregor: „W przypadku udaru wydaje się, że to aura, a nie migrena jest czynnikiem ryzyka. Tzn , że jeżeli osoba nie ma już ataków migreny z aurą (a jedynie bez aury) to jej ryzyko udaru jest mniejsze.”

Antagoniści CGRPTim Jurgens: „U około 50% pacjentów leczenie przynosi wyraźną poprawę (zmniejszenie liczby dni z bólem o co najmniej połowę) po zastosowaniu antagonistów CGRP wchodzących właśnie na rynek (gakanezumab, erenumab, fremanezumab). Oznacza to skuteczność zbliżoną do obecnie stosowanych leków, ale przy znacznie mniejszym odsetku działań niepożądanych.”

Bóle głowy z nadużywania lekówShuu-Jiun Wang: „Na podstawie analizy aktywności regionów mózgu odpowiadających za uzależnienie, układ nagrody i zmiany zachowania sądzę, że bóle głowy z nadużywania leków okażą formą uzależnienia.”

Klasterowy ból głowyAgneta Snoer: „W klasterowym bólu głowy występują też nietypowe ataki o mniejszym nasileniu szczególnie na początku i końcu klastra. Ponadto około 7% ataków trwa dłużej niż 3 godziny.”

Steward Tepper: „Stymulacja zwoju skrzydłowo-podniebiennego daje dużą szansę poprawy chorym na przewlekły klasterowy ból głowy.”

N. Lund (laureatka nagrody Prof. Nappi za najlepszą pracę naukową dotyczącą klasterowego bólu głowy w 2017r.): „Klasterowy ból głowy u kobiet przebiega podobnie, ale znacznie dłużej czekają one na diagnozę.”

N. Lund : „Niemal połowa chorych na klasterowy ból głowy zgłasza nadwrażliwość na światło i dźwięki.”

MigrenaRaquel Gil-Gouveia: „Atakom migreny towarzyszą zaburzenia kognitywne które można podsumować kolokwialnym określeniem „spowolnienie i ogłupienie”. Na szczęście obecnie nie ma dowodów, że to upośledzenie występuje również pomiędzy atakami, albo przekłada się na wczesną demencję.”

Dodaj komentarz