Bóle głowy – najciekawsze doniesienia z marca 2018

Nowe terapie
Okazuje się, że blokada nerwu potylicznego większego skutecznie zmniejsza ból podczas ataku migreny u 82% chorych. Wyniki tego badania retrospektywnego z Mayo Clinic sugerują alternatywną metodę terapii w ostrym ataku. Czekamy na badania prospektywne…
http://www.jabfm.org/content/31/2/211.long

Gepanty, czyli jeszcze nowsza grupa leków na migrenę
Przeciwciała antyCGPR za chwilę zostaną wprowadzone na rynek. Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowy lek o tym samym mechanizmie działania. Ubrogepant należy do tzw. gepantów – leków skutecznych w migrenie, których rozwoju zaprzestano przed 10 laty z powodu ich toksyczności dla wątroby. Jednak ubrogepant ma być bezpieczny, choć czy tak będzie dopiero się okaże – 5 z badanych pacjentów miało pewne nieprawidłowości prób wątrobowych.
https://www.reuters.com/…/brief-allergan-announces-positive…

Poza ubrogepantem pojawiło się kolejne badanie z lekiem z tej grupy. Rimegepant w badaniu 3. fazy nie wykazał toksyczności dla wątroby, której boimy się przy gepantach, a skutecznie łagodził atak migreny. Jest szansa na rejestrację w 2020r…
https://www.reuters.com/…/brief-biohaven-says-achieved-both…

Osoby z chorobami szyjnego odcinka kręgosłupa mają sześciokrotnie mniejszą szansę na poprawę niż pozostali chorzy z migreną. To ważny, choć jeszcze wstępny wniosek z badania cytowanego przeze mnie przedwczoraj.
http://journals.sagepub.com/d…/abs/10.1177/0333102417744360…

Migrena to najważniejsza przyczyna niepełnosprawności wśród osób przed pięćdziesiątką. Czy rządzący wreszcie dostrzegą cierpienie milionów?!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5821623/

Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem kwasu walproinowego u kobiet. Lek ten stosowany jest niekiedy w profilaktyce migren. Niestety często powoduje on ciężkie uszkodzenia płodu. Dlatego u kobiet mogących zajść w ciążę jego stosowanie powinno być związane z wdrożeniem programu antykoncepcji, edukacji i monitorowania pacjentek.
http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp…

Dodaj komentarz