Bóle głowy z pociągania – o fryzurach i bólu

Bóle głowy mogą być następstwem różnych czynników. Jednym z ciekawszych przykładów są bóle głowy z pociągania zewnętrznego, które częściej nazywane są „kucykowym” bólem głowy (ang. ponytail headache), ponieważ po raz pierwszy opisano je u kobiet noszących ciasno upięte włosy w kucyk.
„Kucykowe” bóle głowy znane są doskonale kobietom i dziewczynkom, ale bardzo niewielu specjalistom bólu głowy. Po prostu pacjentki niemal nigdy nie trafiają do lekarza, gdyż szybko orientują się same w przyczynie bólu. W efekcie po prostu poluzowują kucyk lub zmieniają fryzurę, a ból znika. 
Dotychczas opublikowano tylko jedną pracę naukową poświęconą temu tematowi. W badaniu tym wśród 93 kobiet, aż 50 podawało, że ciasno upięty kucyk powodował u nich bóle głowy. Autor tłumaczył bóle wytwarzanym przez pociąganie napięciem pochewek mięśni skalpu. Istnieje też inna hipoteza, która uznaje, że część osób ma nadwrażliwość skóry na dotyk (tzw. allodynię). Dotyczy to w szczególności chorych na migreny, a pociąganie włosów może być czynnikiem wywołującym atak. Jednak Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy odróżnia bóle głowy z pociągania zewnętrznego od migreny. Innymi słowy atak migreny niekiedy może być spowodowany pociąganiem włosów, ale jest to wówczas migrena, a nie prawdziwy ból z pociągania zewnętrznego.
Więcej:

Dodaj komentarz