Opieka interdyscyplinarna daje większe szanse na wyjście z przewlekłego bólu głowy

Przewlekły ból głowy bywa niezwykle trudny do leczenia. Próbą poradzenia sobie z nim jest podejście interdyscyplinarne. Jeden ze schematów takiej terapii poddano ostatnio analizie w pracy naukowców z Cleveland (USA). W pracy tej oceniano efekt leczenia na to, w jaki sposób bóle głowy wpływają na życie chorych i ich stan psychiczny.
Metoda IMATCH to trzytygodniowy proces leczenia wykorzystujący farmakoterapię, kinezyterapię, edukację oraz psychoterapię. Co ciekawe celem leczenia nie jest wyeliminowanie bólu, a pomoc chorym w radzeniu sobie z nim.
Pacjenci uczestniczący we wspomnianym badaniu odczuwali znaczącą poprawę. Było to widoczne zarówno bezpośrednio po zakończeniu leczenia, jak i podczas wizyty kontrolnej po roku.
Na koniec sami autorzy wskazują na znaczne ograniczenia swojej pracy: brak grupy kontrolnej czy niewielki odsetek osób, które zgłosiły się na kontrolne badanie po roku.
Niezależnie od tego, temat jest bardzo interesujący. Słuchając największych autorytetów światowych niemal zawsze słyszę o roli podejścia interdyscyplinarnego oraz uzyskaniu głębokiego zrozumienia przez chorego procesów fizjologicznych i psychologicznych, jakie leżą u podstawy przewlekłego bólu głowy.

Dodaj komentarz