Suplementy diety w migrenie

Współczesna medycyna dysponuje całą baterią leków przeciwmigrenowych. I choć jest to często bardzo skuteczne leczenie część pacjentów wybiera inne metody terapii. Stosowane są techniki neuromodulacji, psychoterapii czy fizjoterapii. Dziś jednak pare słów na temat suplementów diety, których działanie poprawia kontrolę migren.
Suplementy diety to potężna gałąź rynku medycznego. Powszechnie reklamowane wydają się w przekazie medialnym pomagać na tysiące problemów. Niestety często informacja promocyjna nie znajduje potwierdzenia w rzetelnych dowodach naukowych. W związku z tym, wiele z nich to raczej nieetyczny sposób naciągania nieświadomych pacjentów niż szansa na rzeczywista ulgę w cierpieniach. W przypadku bólów głowy jednak jest inaczej. Przebadano wiele suplementów, a stosowanie części z ich ma mocne poparcie w badaniach. Ciekawy wykład na ten temat miała Dr Andrea Harriott podczas Migraine World Summit. Dziś przedstawię kilka suplementów diety o najlepiej udokumentowanym działaniu:

Magnez
Niedobór magnezu 35x zwiększa ryzyko migreny, choć jego stężenie nie jest wyraźnie niższe w osoczu osób z migreną. Niemniej jest to substancja z sukcesem wykorzystywana w leczeniu ciężkich ataków bólu głowy (we wlewach dożylnych). Naturalnym źródłem magnezu są ryby i produkty strączkowe. Należy pamiętać, że przyjmowany w postaci tabletek dość często powoduje biegunki.

Witamina B2 (ryboflawina)
Występuje w dużych ilościach w produktach mlecznych, ziarnach, jajach, wątrobie, rybach. Jej postać dostępna w aptekach jest tania i dobrze przyswajalna. Przeprowadzony niedawno przegląd piśmiennictwa potwierdza skuteczność witaminy B2 w zapobieganiu atakom migreny u dorosłych choć u dzieci wyniki nie są tak jednoznaczne.

Koenzym Q10 (ubichinon)
Prawdopodobnie zmniejsza częstość i nasilenie ataków migren. Jednak badanie z podwójnie ślepą próbą wykazało korzystne działanie jedynie w pierwszych tygodniach stosowania go u dzieci.   Działania niepożądane są bardzo rzadkie. Mięso i ryby zawierają największe ilości koenzymu Q10.

A inne produkty? Niestety obecnie informacje na temat skuteczności innych produktów są niewystarczające aby zalecać ich stosowanie w bólach głowy. W kolejce na mocne dowody naukowe czeka witamina D3 i E, złocień maruna, lepiężnik, L-karnityna czy imbir. Należy również dodać, że większość z suplementów stosowana jest jako metoda zapobiegania atakom, a pierwsze efekty pojawiają się po kilku tygodniach. I wreszcie pamiętajmy, że brak jest silnych regulacji dotyczących ich wytwarzania. Zatem istnieje ryzyko związane z dokładnością przeprowadzenia procesu produkcyjnego i w efekcie jakością produktu.

Dodaj komentarz